Read our latest News and Announcements

The GRAFEL research project at the 84th Thessaloniki International Fair

Conferences Friday, 11 October 2019 08:51

At this year’s Thessaloniki International Fair (September 7–15) the HFRI was hosted at Booth 13 of the Ministry of Development and Investment, at Stand 31. The Objective of the HFRI's presence at the country's largest exhibition event was to inform the public about the Foundation's dynamics, role, purpose and mission as a key pillar of support for research and innovation in the country and as a catalyst in stopping the outflow abroad of Greek scientists.

In particular, the focus was on the new generation of Greek Scientists who, with their high quality proposals, succeeded as Principle Investigators of their research project in being granted significant funding from the HFRI in the context of the "1st Call for HFRI Research Projects" aimed to support Postdoctoral Researchers, an action implemented with the support of the GSRT.

The GRAFEL research project was one of three ongoing projects funded by the HFRI that were presented to the public at the 84th TIF. The presentation provided an overview of the aims of the research project and emphasized the future research and technological perspectives that will be opened with the GRAFEL research project. Importance was also given to the contribution and success of GRAFEL in achieving the foundational pillars of the HFRI in supporting the country's scientific potential by mitigating the phenomena of underemployment and the outflow abroad of Greek scientists. Notably, the very high 71% (which is 78% when accounting for overheads) of the project’s budget is allocated for salaries of researchers and students.

Members of the Research Group of the research project GRAFEL

The Principle Investigator of the research project GRAFEL is Dr. Emmanuel N. Koukaras, recently elected Assistant Professor of Applied Quantum Chemistry at the Department of Chemistry of the Aristotle University of Thessaloniki.

Dr. Emmanuel Klontzas is an appointed Researcher at the National Hellenic Research Foundation and was of the Postdoctoral Researchers during submission of the GRAFEL research proposal. He represented the GRAFEL research group with his talk at the 84th TIF.

Dr. Ioannis Skarmoutsos is a Postdoctoral Research, Chemist, who was drawn from abroad to work for the GRAFEL research project.

Dr. Dimitrios Tsironis is a Postdoctoral Research, Chemical Engineer, and recent PhD graduate with considerable professional experience in organic synthetic chemistry, who was hired to work for the GRAFEL research project.

deth2

Dr. Emmanuel Klontzas gave a talk at the GSRT boot at the 84th TIF representing the GRAFEL research project.